Rozumiemy co dziecko znaczy dla rodzica

Rozumiemy co dziecko znaczy dla rodzica

ABC Emocji

               ABC Emocji to terapia psychologiczna dla dzieci i młodzieży. To spotkania z psychologiem, których celem jest udzielenie wsparcia młodej osobie oraz jego rodzicom w zrozumieniu własnych emocji i zachowań. Okres dziecięcy to czas, w którym dziecko doświadcza wielu dynamicznych zmian w zakresie funkcjonowania biologicznego, psychicznego i społecznego. Brak zrozumienia własnych emocjami rodzi wiele problemów. Nagromadzone, niewyrażone emocje po pewnym czasie dają o sobie znać w postaci napięć w ciele, bólu głowy, ramion, karku czy brzucha. Czasem znajdują ujście w niekontrolowanym wybuchu złości. Innym razem są kierowane do środka, ku samemu siebie, tak jak dzieje się na przykład ze złością w depresji. Brak dostępu do własnych uczuć, niemożność przeżywania emocji, nieumiejętność ich wyrażania utrudnia budowanie i utrzymanie relacji. Jednym z najczęstszych niepokojących emocji w wieku rozwojowym to właśnie uczucie gniewu, lub nawet agresja z którą wiąże się sporo kłopotów. To rodzice najlepiej na świecie znają swoje dziecko i zauważają niepokojące sygnały, takie jak zmiana zachowania, czy nastroju. To dobry moment na konsultacje psychologiczną. Podczas rozmowy (na początku z samymi rodzicami) wspólnie odkrywamy co jest źródłem problemów i przygotowujemy „plan naprawczy”. Terapia dzieci pomaga zmienić zachowanie, poprawić samopoczucie i wiarę w siebie, oraz uczy lepszego radzenia sobie z emocjami.   Terapie w naszym gabinecie bazują na aktywnościach preferowanych przez dzieci: zabawie, wspólnym rysowaniu, grach terapeutycznych, ćwiczeniach itd. Cześć dzieci może korzystać z Treningu Umiejętności Społecznych. W ABC Emocji Dzieci uczą się nowych umiejętności potrzebnych do pokonywania trudności. Terapia młodzieży opiera się głównie na rozmowie. Spotkania z nastolatkami są jak najbardziej wspierające i budujące. Wspólnie ustalamy cele i sposoby ich realizowania. W ABC Emocji wspieramy rodziców jak wychowywać dzieci. Jak radzić sobie z trudnościach i codziennymi frustracja mi aby „nie oszaleć”. Psycholog wspólnie z rodzicami wskazuje jakie wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu rodziny, by przywrócić spokój i szczęście domowe. Rodzice otrzymują wskazówki jakie zmiany wprowadzić w całej rodzinie a dziecko w gabinecie psychologa zdobywa umiejętności i kompetencje przydatne do zmiany zachowania.
            Nasze podejście do wychowania opiera się przede wszystkim na zrozumieniu dziecka, jego potrzeb i emocji, wspieraniu go w nauce samorealizacji i odpowiedzialności. Bliska nam jest pozytywna dyscyplina, zasady, porozumienia bez przemocy.
W ABC Emocji znajdujemy przyczyny niewłaściwych zachowań u dzieci i młodzieży i pomagamy jak sobie z tym radzić.
Zajęcia mogą mieć charakter indywidualny, lub grupowy. Prowadzimy również zajęcia i terapie on-line poz granicami kraju.

Dobry terapeuta nie wyręcza dziecka
w czynnościach ale motywuje dając przykład, chwali i nagradza.

Pozytywne wzmacnianie to nasz cel główny w pracy z innymi.